Skip to content

11 Patton CourtWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Nov 12, 2002

Property Information

Block1109
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,516
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
46%
Improvement Value:$149,700
54%
Total Assessment$274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,084+4.1%
2024$15,457+1.3%
2023$15,265+0.5%
2022$15,196+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000

To:

Sq Ft2,516DeedBook 517, Page 19

Property Sale

Sale
$492,500
DeedBook 305, Page 146

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook L 134, Page 328

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook B 117, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1977