Skip to content

14 Holmes LaneWayne, NJ 07470

Built 2009

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block1109
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,182
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,600
30%
Improvement Value:$219,700
70%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,569+4.0%
2024$17,857+1.2%
2023$17,639+0.4%
2022$17,561+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,182DeedBook 3942, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 1716, Page 109

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1413, Page 101