Skip to content

11 Louisa CtWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block1202
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,336
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,000
45%
Improvement Value:$168,800
55%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,242+4.0%
2024$17,543+1.2%
2023$17,328+0.4%
2022$17,251+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

To:

Sq Ft3,336DeedBook 4719, Page 244

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 1033, Page 282

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook L 137, Page 449

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook S 116, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1986