Skip to content

14 Almadera DrWayne, NJ 07470

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block2007
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,253
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
39%
Improvement Value:$223,000
61%
Total Assessment$364,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,643+4.0%
2024$20,814+1.2%
2023$20,559+0.4%
2022$20,468+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900
Sq Ft3,253DeedBook 5031, Page 237Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$799,000

To:

Sq Ft3,253DeedBook 3978, Page 42

Property Sale

Sale
$747,000

From:

To:

Sq Ft3,253DeedBook 3093, Page 296Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$366,094

To:

DeedBook L 145, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1996