Skip to content

19 Rutgers CourtWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1202
Lot75
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,850
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
40%
Improvement Value:$188,000
60%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,676+4.0%
2024$17,960+1.2%
2023$17,740+0.4%
2022$17,662+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959