Skip to content

59 Hamilton AveWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block1203
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,138
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
44%
Improvement Value:$134,500
56%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,324+4.0%
2024$13,775+1.2%
2023$13,606+0.4%
2022$13,546+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,138DeedBook 4130, Page 1

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook C 120, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1952