Skip to content

10 Mc Grogan CtWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block1203
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
50%
Improvement Value:$112,700
50%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,503+4.0%
2024$12,986+1.2%
2023$12,827+0.4%
2022$12,770+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,316DeedBook 4210, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1982