Skip to content

15 White Oak LaneWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 10, 2000

Property Information

Block1210
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,850
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,600
46%
Improvement Value:$125,700
54%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,931+4.0%
2024$13,397+1.2%
2023$13,233+0.4%
2022$13,175+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 165, Page 109

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook A 160, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1953