Skip to content

73 Pleasant Vw DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1214
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
63%
Improvement Value:$64,500
37%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+4.0%
2024$9,932+1.2%
2023$9,811+0.4%
2022$9,767+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950