Skip to content

13 Longwood CourtWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1214
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
39%
Improvement Value:$169,500
61%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,280+4.1%
2024$15,646+1.3%
2023$15,451+0.5%
2022$15,382+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952