Skip to content

16 Longwood CourtWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Nov 1, 2006

Property Information

Block1214
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,500
53%
Improvement Value:$95,800
47%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,207+4.0%
2024$11,739+21.1%
2023$9,692+0.4%
2022$9,649+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500

To:

Sq Ft1,433DeedBook 1353, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1952