Skip to content

8 Longwood CourtWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block1214
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
58%
Improvement Value:$79,800
42%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+4.0%
2024$10,807+1.2%
2023$10,675+0.4%
2022$10,627+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 2905, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1950