Skip to content

104 Pleasant Vw DrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 6, 2009

Property Information

Block1215
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,425
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,300
40%
Improvement Value:$167,600
60%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,524+4.0%
2024$15,890+1.2%
2023$15,696+0.4%
2022$15,626+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,425DeedBook 1744, Page 13

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 1449, Page 257

Property Sale

Sale
$483,000
DeedBook 715, Page 26

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook Q 133, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1953