Skip to content

22 Warren PlaceWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1301
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
52%
Improvement Value:$93,000
48%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,273+4.1%
2024$10,831+1.3%
2023$10,696+0.5%
2022$10,647+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953