Skip to content

217 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block1301
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
50%
Improvement Value:$101,900
50%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+4.0%
2024$11,545+1.2%
2023$11,403+0.4%
2022$11,353+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 2690, Page 279

Property Sale

Sale
$276,500
DeedBook D 166, Page 285

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook B 115, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1954