Skip to content

60 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1934

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1310
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
63%
Improvement Value:$59,500
37%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+4.1%
2024$8,922+1.3%
2023$8,809+0.5%
2022$8,769+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934