Skip to content

43 Laurel DrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Jul 21, 1995

Property Information

Block1310
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,900
56%
Improvement Value:$79,600
44%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,733+4.0%
2024$10,321+1.2%
2023$10,195+0.4%
2022$10,150+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,411DeedBook 140, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1952