Skip to content

11 Longwood CourtWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$496,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block1214
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
62%
Improvement Value:$68,100
38%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+4.0%
2024$10,138+1.2%
2023$10,014+0.4%
2022$9,970+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$496,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 3900, Page 66

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1964, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1949