Skip to content

57 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block1311
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,637
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,300
44%
Improvement Value:$131,800
56%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,039+4.0%
2024$13,500+1.2%
2023$13,335+0.4%
2022$13,276+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 1516, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1940