Skip to content

693 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block1313
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,886
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,900
46%
Improvement Value:$102,600
54%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,327+4.0%
2024$10,893+1.2%
2023$10,759+0.4%
2022$10,712+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,886DeedBook 1249, Page 162

Property Sale

Sale
$484,900
DeedBook 1080, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1952