Skip to content

679 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 24, 2006

Property Information

Block1313
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,580
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
52%
Improvement Value:$76,100
48%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+4.0%
2024$9,069+1.2%
2023$8,958+0.4%
2022$8,918+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 1241, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1950