Skip to content

595 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 2002

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block1313
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,491
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
46%
Improvement Value:$118,200
54%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,944+4.0%
2024$12,448+1.2%
2023$12,296+0.4%
2022$12,241+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,491DeedBook 4129, Page 279

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 2201, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook M 142, Page 61

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook P 121, Page 103