Skip to content

19 Osborne TerrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Oct 27, 2005

Property Information

Block1325
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage913
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,900
69%
Improvement Value:$43,200
31%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+4.0%
2024$7,954+1.2%
2023$7,856+0.4%
2022$7,822+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

To:

Sq Ft913DeedBook 1123, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1935