Skip to content

12 Perera AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$686,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block1326
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,111
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
42%
Improvement Value:$167,000
58%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,124+4.0%
2024$16,468+1.2%
2023$16,266+0.4%
2022$16,194+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$686,000

To:

Sq Ft3,111DeedBook 3898, Page 237

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 943, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1960