Skip to content

741 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block1326
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,700
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
58%
Improvement Value:$62,800
42%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,907+4.0%
2024$8,566+1.2%
2023$8,461+0.4%
2022$8,423+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 2504, Page 235Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook R 136, Page 495

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook Q 121, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1951