Skip to content

783 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block1326
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,200
54%
Improvement Value:$69,100
46%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+4.0%
2024$8,537+1.2%
2023$8,432+0.4%
2022$8,395+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 3319, Page 6Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 2137, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1950