Skip to content

73 Cedar PlaceWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block1407
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
43%
Improvement Value:$156,200
57%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,304+4.0%
2024$15,679+1.2%
2023$15,487+0.4%
2022$15,418+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

To:

Sq Ft2,092DeedBook 463, Page 228

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook Z 121, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1953