Skip to content

2 Doig RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block1410
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionWAYNE TILE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage56,525
Acreage3.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,000
16%
Improvement Value:$1,515,000
84%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$107,028+4.0%
2024$102,924+1.2%
2023$101,664+0.4%
2022$101,214+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft56,525DeedBook 350, Page 79

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook X 135, Page 594

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook M 116, Page 23