Skip to content

45 French Hill RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block603
Lot2

Sq Footage---
Acreage11.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
32%
Improvement Value:$942,200
68%
Total Assessment$1,388,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,542+4.0%
2024$79,377+1.2%
2023$78,406+0.4%
2022$78,059+217.4%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

To:

DeedBook 3409, Page 133

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 2428, Page 139Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$250,010
DeedBook 2317, Page 31

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 676, Page 257