Skip to content

31 Squire LaneWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block1411
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,377
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,100
46%
Improvement Value:$124,000
54%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,622+4.0%
2024$13,100+1.2%
2023$12,940+0.4%
2022$12,882+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft2,377DeedBook 4378, Page 209

Property Sale

Sale
$573,000
DeedBook 1100, Page 237

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook K 141, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1976