Skip to content

249 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block1505
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
46%
Improvement Value:$83,600
54%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,175+4.0%
2024$8,823+1.2%
2023$8,715+0.4%
2022$8,676+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 333, Page 125

Property Sale

Sale
$5,000

To:

DeedBook Y 164, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1950