Skip to content

29 Stylon RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block1505
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,288
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,300
49%
Improvement Value:$71,400
51%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+4.0%
2024$8,045+1.2%
2023$7,947+0.4%
2022$7,912+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 4934, Page 217

Property Sale

Sale
$284,000

To:

DeedBook 2303, Page 225

Property Sale

Sale
$136,000

To:

DeedBook Z 133, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1960