Skip to content

17 Dupont TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 24, 2013

Property Information

Block1505
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
49%
Improvement Value:$90,300
51%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,566+4.0%
2024$10,161+1.2%
2023$10,037+0.4%
2022$9,992+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 2347, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1955