Skip to content

71 Timberline DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block1602
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,971
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
50%
Improvement Value:$172,700
50%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,347+4.0%
2024$19,567+1.2%
2023$19,327+0.4%
2022$19,242+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000

To:

Sq Ft2,971DeedBook 3107, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1986