Skip to content

62 Oak Hill DrWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block1608
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,960
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,700
50%
Improvement Value:$170,400
50%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,401+4.0%
2024$19,618+1.2%
2023$19,378+0.4%
2022$19,293+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,960DeedBook 3937, Page 121

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook Z 128, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1991