Skip to content

139 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block1602
Lot96
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,800
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,800
49%
Improvement Value:$135,100
51%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,751+4.0%
2024$15,147+1.2%
2023$14,962+0.4%
2022$14,895+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951