Skip to content

26 Orange PlaceWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Apr 5, 1988

Property Information

Block1734
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,802
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,200
59%
Improvement Value:$82,400
41%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,809+4.0%
2024$11,356+1.2%
2023$11,217+0.4%
2022$11,167+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft1,802DeedBook 121, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1955