Skip to content

35 Lenox RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 9, 1993

Property Information

Block1606
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,694
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,700
47%
Improvement Value:$147,100
53%
Total Assessment$279,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,637+4.0%
2024$15,999+1.2%
2023$15,803+0.4%
2022$15,733+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,694DeedBook 134, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1963