Skip to content

15 Court LaneWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Jul 10, 1997

Property Information

Block1613
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,700
42%
Improvement Value:$151,900
58%
Total Assessment$263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,674+4.0%
2024$15,073+1.2%
2023$14,888+0.4%
2022$14,822+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500

To:

Sq Ft2,698DeedBook 150, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1970