Skip to content

90 Timberline DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 4, 2000

Property Information

Block1608
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,177
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
57%
Improvement Value:$127,700
43%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,666+4.0%
2024$16,988+1.2%
2023$16,780+0.4%
2022$16,706+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft3,177DeedBook 165, Page 142

Property Sale

Sale
$225,675
DeedBook N 117, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1986