Skip to content

36 Chandler DrWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 18, 1989

Property Information

Block1610
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,532
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,400
37%
Improvement Value:$209,600
63%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,860+4.0%
2024$19,098+1.2%
2023$18,864+0.4%
2022$18,781+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,532DeedBook 124, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1980