Skip to content

54 Chandler DrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block1610
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,948
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,500
60%
Improvement Value:$115,000
40%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,916+4.0%
2024$16,268+1.2%
2023$16,069-21.9%
2022$20,563+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,948DeedBook 3646, Page 97

Property Sale

Sale
$179,750
DeedBook D-114, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1985