Skip to content

48 Sandra LaneWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block1612
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,647
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,200
54%
Improvement Value:$80,700
46%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+4.0%
2024$10,115+1.2%
2023$9,991+3.0%
2022$9,697+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,647DeedBook 3806, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1965