Skip to content

1849 Route 23Wayne, NJ 07470

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block1612
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionFHA MORTGAGE
Dwellings---
ZoningB
Sq Footage1,632
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,000
64%
Improvement Value:$74,600
36%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,344+4.0%
2024$11,871+1.2%
2023$11,725+0.4%
2022$11,673+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 149, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1960