Skip to content

20 Sandra LaneWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2007

Property Information

Block1612
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,880
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,900
54%
Improvement Value:$91,000
46%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+4.0%
2024$11,316+1.2%
2023$11,177+0.4%
2022$11,128+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 784, Page 273

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook F 123, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1963