Skip to content

12 Sandra LaneWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 14, 2005

Property Information

Block1612
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,900
53%
Improvement Value:$98,200
47%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,374+4.0%
2024$11,899+1.2%
2023$11,753+0.4%
2022$11,701+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,660DeedBook 1129, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1963