Skip to content

14 Court LaneWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jul 30, 1998

Property Information

Block1613
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,100
47%
Improvement Value:$113,600
53%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,707+4.0%
2024$12,219+1.2%
2023$12,070+0.4%
2022$12,016+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft2,120DeedBook 156, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1970