Skip to content

280 Farmingdale RdWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block2421
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,098
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,800
53%
Improvement Value:$113,000
47%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,437+4.0%
2024$13,883+1.2%
2023$13,713+0.4%
2022$13,653+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft2,098DeedBook 156, Page 22

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook T 113, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1979