Skip to content

99 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$713,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block1613
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,291
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,200
25%
Improvement Value:$265,100
75%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,948+4.0%
2024$20,145+1.2%
2023$19,898+0.4%
2022$19,810+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$713,000

To:

Sq Ft3,291DeedBook 4052, Page 146

Property Sale

Sale
$356,500
Sq Ft3,291DeedBook 3735, Page 233Recorded1/17/2020

Property Sale

Sale
$713,000
Sq Ft3,291DeedBook 3633, Page 257Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft3,291DeedBook 2352, Page 80Recorded8/12/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2181, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1955