Skip to content

14 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 11, 2008

Property Information

Block1614
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,545
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
58%
Improvement Value:$57,900
42%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+4.0%
2024$7,971+1.2%
2023$7,873+0.4%
2022$7,838+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,545DeedBook 1640, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1950